Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Evde köpek beslemek, Evinde köpek bakacak olanların bilmesi gerekenler

Evde köpek beslemek, Evinde köpek bakacak olanların bilmesi gerekenler

Evde köpek beslemek, Evinde köpek bakacak olanların bilmesi gerekenler

Hayvan seven herkesin en çok istediği unsurların başında gelen evinde pet bakma olayı bazı sorumluluklar istemesinden dolayı doğru karar vermeden önce mutlaka iyi düşünülmesi gerekmektedir. Bu yazımızda özellikle evinde köpek bakmak isteyen kişilerin karşılarına çıkabilecek zorluklar hakkında sizlere faydalı olması için bilgiler paylaştık.

Evinde köpek bakmaya karar verecek kişilerin mutlaka bakmayı düşündükleri ya da barınaklardan sahiplenecekleri köpek cinsi hakkında veteriner hekim tarafından bilgi alması tavsiye edilmektedir. Çünkü köpeklerinde cinslerine göre enerji ve psikolojileri farklı olabilmektedir.

Evinizde Köpek Bakacaksınız;

  • Köpekler ne kadar bakımları eksiksiz yapılmış olsalar bile belli dönemlerde (özellikle mevsim geçişleri) tüy dökebildiklerinden dolayı evinizin köşelerinde, mobilyalarınızda hatta çok sevdiğiniz elbiselerin üzerinde köpek tüyü görmeye kendinizi alıştırmanız gerekmektedir. Bu konuda eğer titiz biriyseniz köpek bakımı size zor gelecektir.
  • Köpekler genelde düzgün bakıldıklarında koku yapmazlar, fakat bazı köpek cinslerinin iyi bakım yapılmış olmasına rağmen kendileri has kokusu olabilmektedir. Bu konuda eğer seçici biriyseniz mutlaka veteriner hekim tarafından size tavsiye edilecek köpek cinsini seçmelisiniz.
  • Köpekler evde yaşayan bireylerin huzursuzluklarını çok çabuk anlayabildiği için eğer evinizde köpek sevmeyen bir birey varsa bu konuda çok ısrarcı olmamalısınız. Çünkü hem hayvanın hem de kişinin huzursuz olmasına neden olacaktır.
  • Seçimi yapılacak köpeğin cinsine göre dışarıya çıkma istekleri değişmektedir. Fakat her köpek günde en az bir kere dış ortama çıkması hem sağlığı hem de psikolojisi için önemli olduğundan bunu gerçekleştirebilecek pozisyonda olmasınız gerekmektedir.

Yazımızın arasında unsurlara devam etmeden önce önemli olan bir unsuru daha belirtmek isteriz. Köpeklerin ortalama ömürleri 12-15 yıl olarak bilindiğinden dolayı aldığınız hayvana mutlaka en az 10 sene bakabilecek pozisyonda olmanız gerekmektedir. Eğer ev ve iş değişikliği nedeni ile köpeğinize bakamama durumu riski olması durumunda köpek sahibi edinmemeniz tavsiye edilmektedir. Bir köpeğe yapılabilecek en büyük kötülüklerin başında sahibinin terk etmesi ya da başka bir sahip tarafından bakılması olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Evde köpek bakacakların bilmesi gereken unsurlara devam edelim;

  • Özellikle bahçeli evlerde köpeklerin koruması ve emniyetinin sağlanması gerekmektedir. Ev ortamına alışmış köpeklerin dış ortama karşı daha savunmasız kaldığının bilinmesi gerekmektedir.
  • Köpeklerin belli dönemlerde sağlık bakımlarının yapılması için veteriner hekim tarafından rutin kontrollerinin sağlanması gerekmektedir.
  • En başlarda önemsiz gibi görünen konuların başında aslında bakım masrafları gelmektedir. Ev ortamında bakılacak köpeklerin çok daha iyi bakılması gerektiğinden yemek ve sağlık bakımları maliyetleri olabilmektedir. Bu tür maliyetlerin yıllık veya aylık size ne kadar ekonomik yük getireceğinizi veteriner hekiminiz tarafından öğrendikten sonra karar vermeniz ilerleyen dönemler için daha doğru olacaktır.

Evimde Köpek Bakmaya Karar Verdim Ama Çocuğum Olacak

En çok merak edilen konuların başında gelen bir sorudur. Genelde evinde köpek bakanların çocukları olması durumunda bir tedirginlik olabilmektedir. Köpeğiniz sağlıklı, aşıları ve bakımı eksiksiz yapılan ve huysuz bir köpek dostumuz değilse çocuğunuza en iyi arkadaşlar olacağını unutmamanız gerekmektedir. Bu konuda en çok bilinmesi gereken konuların başında köpeğinin psikolojik yapıları olmaktadır. Bazı köpekler yanlış yetiştirilme sonunda aileye yeni katılan bebeğe karşı kıskançlık gösterebilmektedir. Fakat bu durumlar çok nadir görülmektedir. Bebekler hem köpeklerin en iyi oyun arkadaşı olduğu gibi köpeklerde bebeklerin en iyi anlaştıkları oyun arkadaşları arasında bulunmaktadır. Aslında bunun en güzel örneğini video paylaşım sitelerinde ” köpek ve bebekler” diye aratarak öğrenebilirsiniz.

Fakat bebeğinizin herhangi bir alerjisi olması durumunda mutlaka evdeki köpeğin bu tür alerjik durumlara sorun olup olmayacağı konusunda araştırma yapılması gerekmektedir. Günümüzde yapılan son araştırmalarda yeni doğan bebeklerde herhangi bir alanda alerji görülme vakaları çok fazla olmasından dolayı bazı bebeklerin köpek veya kedi tüyüne alerjisi olabilmektedir.