Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte Köpeklerde oluşan fizyolojik değişiklikler

Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte Köpeklerde oluşan fizyolojik değişiklikler

Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte Köpeklerde oluşan fizyolojik değişiklikler

Gebe köpeklerde, gebeliğin ilerlemesi ile birlikte; kalp/damar, solunum, mide bağırsak, sinir sistemi ve dış görünüm ile ilgili değişimler olmaktadır.

Solunum sisteminde olan en önemli iki bulgu Akciğer hacminde azalma(%20) ve Oksijen ihtiyacındaki artıştır. Gebe hayvanlar bunu tidal hacmini yaklaşık %40 solunum hızlarını %10 arttırarak kompanse ederler. (Uzman okuyucu notu: Gebelerde artan alveolar ventilasyon sebebiyle hastada yapılacak muhtemel sezeryan anestezisi protokolünde inhaler anesteziklerin alımı daha hızlı gerçekleşeceği göz önünde bulundurulmalıdır.)

Artan metabolik talepler (yavruların gelişimine harcananlara bağlı artan ihtiyaçlar) sebebiyle gebelik döneminde mutlaka normal beslenme düzeninden farklı beslenmelidir (Veteriner Hekiminiz protein ve vitamin oranı daha yüksek yavru köpek diyetleri önerebilir).

Gebelik döneminde aktif olarak salgılanan progesteron hormonu ufak miktarlarda kalp tonusunu azaltma, mide boşaltım süresini arttırma ve sedatif etkilere sahiptir.

Gebelik ilerledikçe karın genişler, diyafram kası artan karın hacminden dolayı öne doğru itilir, gebeliğin ortalarından itibaren meme başları ve meme bezleri büyümeye başlar. En önemli noktalardan diğeri hızla artan kilo kazancıdır. Gebe köpek dostunuzun gebelik dönemi boyunca haftalık olarak kilosunu tartmanızı bunları not etmenizi, beklenenden farklı bir kilo değişimini farketmeniz durumunda mutlaka hekiminiz ile irtibata geçmenizi öneriririz.