Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Hediye Olarak Yavru Kedi, Köpek Alınmasının Sakıncaları

Hediye Olarak Yavru Kedi, Köpek Alınmasının Sakıncaları

Hediye Olarak Yavru Kedi, Köpek Alınmasının Sakıncaları

Sokak hayvanlarının artışında en büyük etken aslında bizleriz. Ne yazık ki yapılan incelemelerde son 5 yılda petlerin hediye edilme oranları artmasından dolayı sokak hayvanlarının sayısında da paralel olarak arttığı tespit edilmiş. Bu araştırmaya bakıldığında hediye için aldığımız sevimli dostlarımız demek ki bir müddet sonra sokağa atılıyor.

Özellikle bir canlının hediye edilmesi durumunda kesinlikle düşünülmesi gerekmektedir. Anlık mutluluklar için bir canlının hayatını kabusa çevirebilirsiniz. Hediye olarak vermek istediğiniz kişi hayvanları çok seviyor ve onlarla ilgileniyor olabilir. Fakat hayvan bakmaya müsait biri değilse bu durum hem hediye ettiğiniz kişiye hem de hediye unsuru olan canlıya ciddi oranda zarar verecektir.

Hediye Almadan Önce Mutlaka Sorulması Gerekmektedir.

Eğer kedi ya da köpek gibi bir canlıyı hediye almak istiyorsanız mutlaka alacağınız kişiye sormanız gerekmektedir. Aynı şekilde hediye almaya karar verdikten sonra kesinlikle veteriner hekim tarafından bilgi alınması gerekmektedir. Çünkü yavru olarak çok sevimli gördüğünüz bazı canlılar çok hızlı büyüyebilir ve ev ortamında bakıma uygun olmayabilir.

Hediye alacağınız kişiye işin ciddiyetini anlaması için sormanız gereken sorular

  • Bakım için maddi durumu uygun mu?
  • Veteriner hekim tarafından önerilen mamaları alabilir mi?
  • Düzenli olarak aşılarını yaptırabilecek mi?
  • Varsa komşuları hayvan bakmasına izin verecek mi?
  • Ailesinin müsaade etmesi ve hayvana bakılacak uygun bir yeri var mı?

Bu soruları hayvanı aldığınız yere sorarsanız size vereceği cevap kar amaçlı olacağından dolayı her şeyi çok kolay gösterecektir. Kaza anında acil veteriner araması ve hayvanın kaza sonrası yaşantısı için gerekli desteklerin verilmesi gibi birçok durumun düşünülmesi gerekmektedir.

Çocuklara Hayvan Hediye Etmek

İnternetten bile çok kolay sipariş verilen canlılar son yıllarda ailelerin çocuklara aldığı hediyeler arasında olmaktadır. Çocuklara hayvan almak birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Çocuk yaşta sorumluluk almaları için en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Fakat çocuklar hayvanlara ilk zaman çok ilgi gösterirler ve zamanla bu ilgileri azalacağından aldığınız hayvana kediniz bakma durumu olacaktır. Ülkemizde çocuklara kedi ve köpek aldığınızda bir müddet sonra hevesleri geçtiğinden en kolay çözüm yolu olarak hayvanları sokağa bırakma olmaktadır. Ev ortamına alışan hayvanların dışarıda yaşamalar çok zor ihtimaldir.

Özellikle çocuklarınıza alacağınız petler için veteriner hekim tavsiyesi almanız gerekmektedir. Hem alacağınız türün yapısını hem de sizi bakım için nelerin beklediğini öğrenmeniz için faydalı olacaktır.

Sorun Temelde Başlıyor

Yapılan araştırmalarda hediye olarak alınan hayvanları %45’i 8-9 ay sonra sokağa bırakılmaktadır. Çok büyük bir oran olmasından dolayı bu sorunla mücadelede ilk olarak canlıların hediye edilmemesi konusunun çocuk yaşlarda eğitim ile verilmesi gerekmektedir.

Pet hayvan satışları petshop gibi yerlerde çok kolay satılmaktadır. Bu tür yerlerinde satış yaparken çok titiz davranması gerekmektedir. Alacak kişiye bazı incelemeler yaptıktan sonra hayvan teslim etmesi önemli bir konudur. ABD’de getirilen bir yasa ile geçmiş dönemlerde hayvanlara karşı yaklaşımından dolayı herhangi bir ceza alan kişinin uzun yıllar tekrar hayvan satın alması engellenmektedir.

Ceza Yöntemi Etkili Olabilir.

Alacağınız her canlının aslında bir kimliği bulunmaktadır. Son yıllarda kullanımı sıkla artan mikroçipler sayesinde her hayvanın tanınması için kimliği bulunmaktadır. Hediye edilen bir hayvan sokaklarda bulunması durumunda bunun tespit edilip gerekli cezai işlemlerin yapılması bu konuda caydırıcı bir önlem olacaktır. Bu sistem Avrupa’nın birçok ülkesinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Hatta bazı ülkelerde sahipli hayvanların hepsine mikroçip uygulaması zorunlu bir hale getirildiğinden dolayı en ufak bir sorunda kişiler tespit edilebilmektedir. Mikroçip yöntemi yasal olarak bizim ülkemizde de zorunlu olmasına rağmen uygulama sıklığı Maalesef daha düşüktür.