Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

kedi ve köpeklerde Mantar hastalığı. Bakırköy veteriner

kedi ve köpeklerde Mantar hastalığı. Bakırköy veteriner

Mantar
Mantar hastalığı kedi ve köpeklerde en çok görülen deri hastalıklarından biridir . Kediler köpeklere göre bu mantar hastalıklarına daha yatkındırlar. Bunun nedeni çok uzun tüylü olmaları , düzenli taranmamaları sonucu tüylerinin içinden derinin nefes alamaması, kedinizi yıkayıp tam kurulamadan bırakmanız ve bağışıklık sistemindeki düşüklük görülebilir .

Birçok mantar türü olmasına rağmen en çok görülen mantar türleri trikofit ve micosporidium türleridir . Her mantar türünün kendine ait tedavi yöntemi mevcuttur . Kesin ve doğru teşhis için kedi veya köpeğinizi derhal hekiminize götürüp muayene ettirebilirsiniz. Bakırköy veteriner

Hayvanlarda görülen mantarlar zoonozdur yani insanlara geçebilir . Fakat bu mantarların insanlara geçmesi için daha çok hasta sahibinin bağışıklığının düşük olması gerekmektedir . Bağışıklığı düşüren en büyük nedenler hamilelik, kemoterapi , otoimmun kaynaklı hastalık ve bebeklerdir. Fakat kedinizi veya köpeğinizde deri hastalığı görüp derhal hekimize götürüp tedaviye başlarsanız bu hastalıktan korkmanıza hiç gerek yok. Muhakkak bu aşamada hijyene dikkat ediniz ellerinizi vücudunuzun diğer yerlerine sürmeden hemen yıkayınız. Bakırköy 7/24 veteriner

Mantar hastalığının belirlenmesinde ki en büyük yöntem hasarlı yerlerden örnek alıp besi yerine ekim yapmaktır . Besi yerine yapılan ekim ile mantarın hangi tür olduğunu ve nasıl bir tedavi yöntemi izleneceğini bilebiliriz . Mantar ekimlerinin sonucu ortama 14 - 21 gğn arasında belli olur . Mantar hastalıkları tek başına olabileceği gibi allerji , deri iltihabı veya genel enfeksiyonla birlikte de görülebilir .

Eğer kediniz veya köpeğinizde çok kaşınma var ise derisinde bozuk para şeklinde dökülmeler var ise (her bozuk para mantar olmaz veya her mantar bozuk para gibi de olmaz) hemen hekiminizle iletişime geçiniz .