Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Kedide ve Köpekte Diş Dökülmesi

Kedide ve Köpekte Diş Dökülmesi

Kedide ve Köpekte Diş Dökülmesi

     Bir çok zaman yavru kedi ve köpek sahipleri yerde bir diş buldukları zaman ya da dişlerinin döküldüğünü gördükleri zaman endişelenebilirler. Fakat aslında diş dökme olayı yavrularda büyüme sürecinin tamamen doğal bir sürecidir.

     Öncelikle süt dişleri çıkan sevimli dostunuzun, daha sonrasında bu süt dişleri dökülüp ömrü boyunca kalıcı olacak ergin dişleriyle yer değiştirirler. Bu dönem ortalama petiniz 3 – 3.5 aylık civarı iken başlayıp 7-8 aylık oluncaya kadar devam edebilir.

drop teeth kedicik

     Kedi ve Köpeğinizde diş değişim dönemlerinde ufak dereceli bir ağız kokusu, az miktarda (bir kaç damla) diş eti kanaması, ateş, halsizlik ve iştahta azalma ve yemek yemede zorlanma görülebilir ve normal olarak kabul edilmektedir.

 

     Asıl sıkıntı yavruluk dönemi dışında diş değişimini tamamlamış kedi ve köpeğinizin ergin dişlerini dökmesidir. Bu durum mutlaka bir diş hastalığına (diş çürümesi, şiddetli gingivit, periodontitis, darbe vb) işaret eder. Böyle bir durum gördüğünüzde mutlaka en yakın zamanda veterinerinize ulaşınız.

 

cat-brushing-teeth