Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Kedilere Verilmemesi Gereken Bazı Gıdalar

Kedilere Verilmemesi Gereken Bazı Gıdalar

Kedilere Verilmemesi Gereken Bazı Gıdalar

Kedilerde Tehlikeli Olabilecek Bazı Gıdalar

Kedilerde bazı gıdalar belli sağlık sorunları oluşturmasından dolayı ölüm riskine kadar birçok sağlık sorunu oluşturmaktadır. Kedilere zararlı olacak gıdalar arasında bulunanlara bakacak olursak;

  • Sürekli çiğ balık tüketimi
  • Aşırı tuz
  • Süt
  • Soğan
  • Çikolata gibi aşırı şekerli ürünler
  • Tavuk Kemikleri
  • Kafeinli İçecekler
  • Alkol

Kedilere Çiğ Balık ve İç Organ Verilmesi

Kediler çiğ balığı çok seviyor olması onlara zarar vermeyecek anlamına gelmemektedir. Sürekli çiğ balık ya da balık iç organı tüketimi durumunda zamanla kas sertleşmesi ve felç gibi kalıcı sorunlara neden olacaktır. Kedilerde B1 vitamini çok önemli bir rol üstlenmektedir. Bu tür gıdaları vermeniz durumunda B1 vitamini zamanla azalıp yok olacağından felç gibi riskler ortaya çıkacaktır. Bunun dışında çiğ balık bir çok paraziti ve mikrobu bünyesinde taşıyabilmektedir. Tuzsuz, unsuz, kılçıksız ve yağsız bir şekilde haşlayarak tüketilmesinde problem yoktur.

Kedilere Tuz ve Aşırı Tuzlu Yiyecek Verilmesi

Tuzun fazlası her canlıya zarar vermektedir. Aşırı tuz kullanımı kedilerde ciddi böbrek sorunlarına neden olmaktadır. Özellikle kalp sorunu olan kedilerde tuz kullanımına ciddi oranda dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda kedilerin tükettiği gıdalarda ekstradan tuz bulunmaması önemli bir konudur.

Kedilere Süt Verilmesi

Balıkta olduğu gibi kedilerin sütü çok sevdiği ve sadece süt ile beslendiği kanısı oluşmaktadır. Kediler sütü çok sevmektedir fakat zamanla süt tüketimi kedilerde sağlık sorunları oluşmasına neden olmaktadır. Kedilere süt verilmesi durumunda Laktoza karşı olan duyarlılıklarından dolayı ishal, gaz ya da mide sorunu görülebilmektedir. Zamanla süt tüketiminin devam etmesi kalıcı sağlık sorunları oluşturabilmektedir.

Kediler Soğan ya da Soğanlı Gıdalar Verilmesi

Soğan verilmesi denildiğinde birçok kişi işin ciddiyetini anlamamaktadır. Çünkü kedilere soğan verilmesi çok nadir görülmektedir. Fakat mama kullanmıyorsanız vereceğiniz birçok gıdanın içinde soğan ve türevi ürünler bulunmaktadır. Soğan kedilerde kırmızı kan hücrelerinin yok olmasına neden olduğundan zamanla kansızlığa neden olacak ve bağışık sistemini zayıflayacak kedilerde hastalıkların başlaması görülecektir.

Kedilere Çikolata ve Şekerli Ürünler Verilmesi

Tuzda olduğu gibi şeker tüketimi de bütün canlılarda zararlı olmaktadır. Çikolata içinde bulunan Teobromin maddesi kedilerin dışarı atamadığı maddeler arasında bulunmaktadır. Bu maddenin zamanla kedi kanında birikmesi durumunda toksik etki artacaktır ve ölümcül sağlık sorunlarının oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Kedilere Tavuk Kemiği Verilmesi

Tavuk kemikleri kıkırdak yapısının fazla olmasından dolayı kedilerin en çok sevdiği maddeler arasında olmaktadır. Fakat tavukların kemiklerinde ufak parçalar bulunduğun kediler bunları yerken fark edemez ve yutkunabilirler. Bu durumda kemikleri dışarı atılması sırasında bağırsak delinmeleri ve Blokaia sorunları oluşmasına neden olacaktır. Bağırsak delinmeleri kedilerde ölümcül etkisi bulunmaktadır. Bu tür durumların fark edilmesi anında kesinlikle veterineriniz tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir.

Kedilere Kafeinli İçecek Verilmesi

Çay ve kahve kedilere verilir mi diye soruyor olabilirsiniz. Fakat bazı kediler özellikle yavruluk döneminde bu tür içecekler kullandıysa sürekli olarak içmek isteyebilirler. Kafeinli içecekler kedilerin karaciğerlerinde toksin birikimine neden olacaktır ve toksin atımı çok yavaş olduğundan sinir sistemi gibi birçok yapıya zarar verecektir.