Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Köpeğim Bana Hırlıyor – Köpeklerde Baskınlık Sorunlarını Çözme

Köpeğim Bana Hırlıyor – Köpeklerde Baskınlık Sorunlarını Çözme

Köpeğim Bana Hırlıyor – Köpeklerde Baskınlık Sorunlarını Çözme

Baskınlık Kurmak

Bir köpeği yavruyken aldığınızda, genellikle otomatik olarak ve sonsuza kadar sizi kendinin üstü olarak görecektir. Yetişkin köpeklerde ise sadece yemeğini vermeniz bile üstünlüğünüzü pekiştirir. Sizden belirgin bir biçimde küçük olan köpekler de otoritenizi genelde kolaylıkla kabullenir. Gelgelelim, bazı enerjik ırklar (Jack Russell, Doberman) zaman zaman size meydan okuyabilir. Bu durum ilginç biçimlerde ortaya çıkar. Yatağınızdan indirmeye çalıştığınızda hırlayabilir ya da ısırmaya çalışabilir; mama kabını saldırganca korur ve hatta size “yol vermeyi” reddedebilir. Bu tür sorunlar, daha ciddi sorunlar yol açmadan acilen çözülmelidir.

Baskınlık Sorunlarını Çözme

  • Köpeğinizin ailenizden biriyle sorun yaşıyorsa, köpeğin mamasını o kişi vermeye başlasın. Yemeğinin kimden geldiğini gören köpek genelde o kişiye itaat eder.
  • Arka ayakları üzerinde durup ön patilerini göğsünüze ya da omuzlarınıza koyarak gözlerinizin içine bakan bir köpek size üstünlük sağlamaya çalışıyordur. Bu davranışa izin vermeyin.
  • Köpeğinizin sizden ödül ya da oyuncak istediğinde, istediği şeyi ona vermeden önce sizi bir numara yapmasını ya da verdiğiniz bir komuta uymasını sağlayın. Bu otorite zincirini güçlendirir.
  • Sürünün baskın üyesi olmanın avantajlarından biri de “geçiş hakkı” ‘dır; düşük statülü hayvanlar yolunuzdan çekilmelidir. Bu yüzden köpeğiniz yolunuzun üstündeyse yolunuzu değiştirmeyin; onu yolunuzdan çekin.
  • Köpeğiniz çocuğunuz üzerinde üstünlük kurmaya çalışıyorsa derhal bir veteriner hekim ya da köpek eğitmeninden yardım isteyiniz.

Eğitim Seçenekleri

Deneyimsiz köpek sahipleri, itaat eğitimi veren bir kursa katılmaya tercih edebilir. Bu işi kendi yapmak isteyenler aşağıdaki davranış eğitimlerinin verilmesi gerekir.

Sosyalleşme

Yavru köpekler, hem yeni insanlar hem de hayvanlarla korkusuzca ve saldırganlık göstermeden tanışmayı öğrenmelidir. Bu yapmanın en iyi yollarından biri yavruyu birçok kişiyle tanıştırmaktadır. Bu buluşmalar yavrunun kucağı alınıp okşanacağı, ama sıkıldığında gitmesine izin verileceği sakin buluşmalar olmalıdır.

Kayış Eğitimi

Yavru köpeğinizi düzgün bir “yürüyüş” hazır olacağı olgunluğa erişmeden önce de kayışa alıştırabilirsiniz. Yavrunun tasmasına küçük ve hafifi bir kayış takıp dışarıda (gözetim altında) kayışı arkasında sürükleyerek gezinmesine izin verin. İlerleyen zamanlarda kayışı elinize alıp gevşek bir biçimde tutarak “yürütün”.