Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Köpeklerde Burun Kanaması

Köpeklerde Burun Kanaması

Köpeklerde Burun Kanaması

Köpeklerde Burun Kanaması

Burun kanaması olması durumunda köpekler sürekli olarak burunlarını yalamaya çalışabilirler. Köpeklerde burun kanamasının bir çok sebebi bulunmaktadır.

Özellikle travma, çarpma darbe dışı sebepli bir burun kanaması varsa bu durum çok daha tehlikeli kanama bozukluğu oluşturan hastalıkların habercisi olabilir. İlk olarak sorunun tespit edilmesi gerekmektedir. En yaygın sebep genelde burun kemiklerine aldıkları darbe sonucunda iki deliğinden de ara ara kan gelmesi durumudur. Bu durumda izin veriyorsa hayvanın başını biraz daha dik pozisyona alarak ve burun kemiğine buz baskısı yaparak en yakın kliniğe müracat etmeniz olacaktır. 

Kanama sebeplerine genel olarak bakacak olursak;

–> Koagulopati (Kan pıhtılaşma bozuklukları ( ör: immun, ilaç reaksiyonu, bazı riketsiyalar, kemik iliği hastalıkları, DIC, trombopati, willebrand hastalığı, pıhtılaşma faktörü eksiklikleri))

–> Sert darbe, çarpma, travma gibi durumlar kaynaklı

–> Enfeksiyon ( fungal, virutik ve bakteriyel olup genel kanama biraz daha iltihaplı karakterde olabilmektedir)

–> Tümörler (adenokarsinom, kondrosarkom, squamöz hücre karsinomu, fibrosarkom, transmisbl veneral tümör)

–> Hipertansiyon (böbrek hastalığı, tiroid bezinin fazla çalışması , idiopatik (sebebi bilinemeyen), hiperadrenokortisizm(kortizon metabolizma bozukluğu))

–> Hiperviskozite (polisitemi(aşırı kan üretimi), multipl myeloma gibi)

–> Vaskulitis (damar iltihaplanması)

Eğer ortada bir travma olmadan bir spontan kanama durumu varsa sebeplerini belirlemek için veteriner hekiminiz bazı testler almak isteyecektir. Kanama probleminin tedavisi mevcut sebep belirlendikten sonra yapılmaktadır.