Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Köpeklerde Eğitim Sürecinde Kandırmanın Sakıncaları

Köpeklerde Eğitim Sürecinde Kandırmanın Sakıncaları

Köpeklerde Eğitim Sürecinde Kandırmanın Sakıncaları

Köpeklerin Sahipleri Tarafından Kandırılması

Köpeklerin duygularının çok güçlü olduğu bilinmektedir. Özellikle sahipleri tarafından yalan söylenen köpekler bunu tespit edebildiği yapılan araştırmalarda açıklanmıştır. Köpeklere yalan söyleme ve verilen ödüllerin yalan olması konusu aslında destek aldığınız veteriner hekim tarafından da size uyarı olarak bildirilmektedir. 34 köpek üzerinde yapılan araştırma aynı kişi ile sadece dolu ve boş mama kapları üzerinden inceleme yapıldı. Yapılan araştırma 3 aşamalı olarak ilerlemiştir.

  • Birinci aşamada köpeğe ödül olarak mama kabı işaret edilmiş ve içindeki peyniri alması sağlanmıştır.
  • İkinci aşamada her iki mama kabının da içi gösterilmiş daha sonra ödül olarak boş mama kabı işaret edilmiş.
  • Üçüncü aşamada ise ilk aşamada olduğu gibi ödül olarak içi dolu mama kabı işaret edilmiştir.

Yapılan aşamaların sonuçlarına bakıldığında ilk başta köpek ödülü alırken ikinci aşamada ödül olarak boş kabın gösterilmesi durumunda üçüncü aşamada ödül olarak gösterilen mama kabındaki ödülü almakta çekindiği görülmüştür. Çünkü boş kap psikolojisi öğrenilme ve yalan söylendiği anlaşılmıştır. Bu durum aslında köpeklerin kandırıldıklarını anlamaları ve sahiplerinin her zaman güvenilir olmadığı duygusuna kapılmasına neden olmaktadır.

Güvensizlik duygusunun çok olduğu köpekler eğitim görmek istemez ve huysuzluk yapabilirler. Bu tür hayvanlarla mücadele etmek için ilk önce doğru bakım için hekim desteği alarak başlayabilirsiniz. Yapılan incelemelerde köpeklerin iyi ve kötü aktörü anlama konusunda çok yetenekli olduklarını ortaya çıkarmıştır.

Eğitimde Güven Duygusu

Köpeklerinizin eğitim ve beslenme düzenlerini oluştururken bu konuda bilginiz yoksa alanında uzman yetiştirici ve ya hekim tarafından destek almanız gerekmektedir. Sürekli olarak köpeğin güvensizlik içinde bulunması durumlarında hem hayvanlar için hem de sizin için huzursuz dönemler başlayacaktır.