Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Köpeklerde Karamsarlık Sebepleri ve Yaklaşım

Köpeklerde Karamsarlık Sebepleri ve Yaklaşım

Köpeklerde Karamsarlık Sebepleri ve Yaklaşım

Köpeklerde Karamsarlık

En yakın dostlarımız olan köpekler neşeli ve hareketli kişiliklerinin yanında bazı durumlarda karamsar olduğu görülmektedir. Bunun nedenleri arasında sahiplerinin onlara yaklaşımı ve çevresel etkenler olmaktadır. Bu yazımızda köpeklerin neden karamsar olduğu ve onlara nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiniz. Fakat bir konunun altını çizmek isteriz, köpeklerinizde beklenen hareketlerin dışında bir hareket görülmesi durumunda vakit kaybetmeden davranış problemleri konusunda deneyimli bir yetiştirici ya da vet. hekim tarafından kontrol edilmesi önemli bir konudur.

Köpeklerde Optimist ve Pesimit Durumları

Sürekli mutlu ve eğlenceli köpekler optimist olarak bilinmektedir. Fakat böyle bir kanının direk düşünülmesinin yanlış olduğu Sidney Üniversitesi tarafından yapılan açıklama ile tespit edilmiştir.

Köpeklerde optimist testi

Yapılan testlerde iki farklı köpeğe birbirlerini görmeyecekleri şekilde iki farklı ses tonu gönderilmektedir. Bu sesleri dinleyen köpeklerden birine süt diğerine ise su verilmiştir. Zamanla buna alıştırılan köpekler artık karışık ses verilmesi durumunda bu seslere tepki veren köpek bir beklenti içinde olmasından dolayı optimist bir hayvan olarak görülmektedir. Fakat köpeklerin hepsinin optimist olarak görülmemesi gerekmektedir. Optimist köpekler hissettikleri durumlara göre tepki verirler ve ödül beklentisinde olurlar. Ödül gelmediği zaman kendilerini tekrar düzenleyerek hareketlerine dikkat etmektedir. Pesimist olan hayvanlarda ise bu durumlar bulunmaz ve tepkisiz bir yaşam modeli oluşmaktadır. Pesimist köpekler genelde iyi kötü beklentisi olmayacağından çok az tepki vermektedir. Bu tür durumlarda hayvanlar hem eğitim konusunda hem de oyun gibi durumlarda isteksiz olacaklarından çok çabuk vazgeçeceklerdir. Pesimist hayvanlar mutsuz ve karamsar hayvanlar olarak bilinmektedir.

Pesimist hayvanlarda kesinlikle davranış problemleri konusunda deneyimli bir yetiştirici ya da vet. hekim rehberliği alınması gerekmektedir. Çünkü bu tür hayvanların bazı eğitim ve gıda takviyeleri verilmesi gerekmektedir. Optimist köpekler sahipleri tarafından daha çok ilgi gördüğünden kendilerini sürekli hazır halde tutmaktadır. Fakat pesimist hayvanlarda işe yaramama kaygısı oluşacağından karamsarlık duygusu başlayacaktır.