Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Köpeklerde Saldırganlık (Agresyon)

Köpeklerde Saldırganlık (Agresyon)

Köpeklerde Saldırganlık (Agresyon)

Agresyon köpeklerde yavrusunu, alanını, gıdasını savunmak için gösterdiği bir reaksiyon olmakla beraber, köpeklerin en yaygın davranış problemlerinden biridir.

Agresyona yatkınlıktaki en etkili faktörler ırk, annelik durumu, yanlış yönlendirme, korku durumu, köpeğe şiddet uygulanması, hatalı eğitim gibi faktörler yatmaktadır. Agresyon problemini çözümündeki ilk adım agresyona sebep olan etkenin tespit edilmesidir.

Irk olarak pitbull, alman çoban köpeği, rotweiller, doberman, dogo argentino tarzı köpekler agresyona yatkın olarak bilinsede birinci en büyük faktör bütün bu ırk sahiplerinin hatalı yetiştirme uygulamalarıdır! Köpekler eğitilebilir bireylerdir ve ona verdiğiniz eğitimle onları çok sosyal, sıcak kanlı ve hayatınıza adaptasyon sağlamış bir can yoldaşı da yapabilirsiniz ya da onlara fiziksel kötü muamele uygulayıp, diğer köpeklere karşı sürekli üstünlük uygulatmaya çalışırsanız buda onların agresyon sahibi olmasına neden olacaktır.

Gereğinden fazla şımartmak, yeterince sosyalleştirmemek, eğitim sürecinde şiddet uygulamak, köpeğin kendine olan güvenini kaybettirmek, onun sahibi olduğumuzun farkına varmayacak şekilde onlara davranmamız da agresyona zemin hazırlayan önemli sebeplerdir.

Dişi ve erkek köpeklerde hormonal döngüye bağlı olarak çiftleşememe durumu da agresyon sebebi olabilmektedir. Bunun çözümü olarak kısırlaştırma operasyonu ya da imkanınız varsa düzenli çiftleşme yaşamalarıdır.

Bunlar dışında baz ağrı tipleri (karın ağrısı, eklem ağrısı vb.) bile agresyona sebebiyet verebilir. Agresyonun ne şekilde tetiklendiği bunun tespitinde önemlidir. Her şey yerindeyken birden köpeğinizin huyunun değişmesi şüphelendirici bir durumdur, veterineriniz tarafından muayene gerekecektir.