Telefon
WhatsApp
Telegram
İnstagram

Köpeklerin Genel Yapısı

Köpeklerin Genel Yapısı

Köpeklerin Genel Yapısı

Köpeklerin Genel Yapısı

Köpekler kendine özgü çok sayıda özellikleriyle elimize ulaşır. Çoğu davranışları yabani kuzeni kurtla aynı olsa da köpeğin gelişiminde insanlarla yaşamasını elverişli kılan önemli değişiklikler olmuştur. Bazı önemli noktaları aşağıda sizler için derledik.

Sosyalleşme: Köpekler grup halinde yaşamak üzere yaratıldıkları için, grup arkadaşlarının, yani sizin ve ailenizin ruhsal durumlarına çok iyi uyum sağlarlar. Bu nedenle yavru köpeklerin yeni ailelerine yedi veya sekiz haftalıkken katılmaları idealdir, güdülenmeye en yatkın oldukları dönem budur.

Baskınlık: Köpek sürelerinde lider ya da alfadan aşağıya doğru inen katlı bir hiyeraşi ilişkisi vardır. Bu durumdan en iyi şekilde faydalanmak için kendinizi köpeğin alfası olarak konumlandırmanız gerekir.

Avlanma: Kurt davranışının bu temel özelliğinde birçok önemli değişken meydana gelmiştir. Çoban köpeği ırkında, öldür oyunu bastırılarak iz sürme güdüsü arttırılmıştır. Köpek davranışlarının birçoğu (topuk ısırmak, fırlatılan nesnelerin peşinden gitmek) avlanmayla ilgilidir.

Bölge koruma: Köpekler kendilerine bir bölge belirleyip bu bölgeyi koruma yapısındadır. Bu bölge büyük ihtimalle eviniz ve bahçeniz olacaktır. Tarafsız bir bölgede yabancıyla karşılaştığında gayet sakin olan köpekler, aynı kişiyle ya da hayvanla kendi bölgelerinde karşılaştıklarında daha saldırgan olabilirler.

Bölge işaretleme: Tıpkı kurtlar gibi köpekler de kendi bölgelerinin sınırlarını korur, idrar ve dışkılarıyla işaretler. Bu davranışı istenmeyen dışkılamaları önlemek için kullanabilirsiniz. Köpekler tekrar tekrar aynı noktaları işaretlediğinden, atıklarını boşaltması için bahçede bir yer belirleyin. Köpek bu noktayı birkaç kez kullandıktan sonra içsel tercihlerini değiştirecek ve bu noktayı hiçbir zaman unutmayacaktır.